World of Warcraft

<small>Z PVwiki</small>

World of Warcraft (dále jen WoW) je velmi populární MMORPG počítačová hra, jež byla vyvinuta společností Blizzard Entertainment. Tato společnost naprogramovala také předchozí díly celé série Warcraft. WoW byl vydán k desátému výročí série Warcraft v roce 2004.

Královské město Stormwind se pyšní bezpočtem obchůdků
Zvětšit
Královské město Stormwind se pyšní bezpočtem obchůdků
V Hinterlands je krásně, avšak nepříliš bezpečno
Zvětšit
V Hinterlands je krásně, avšak nepříliš bezpečno
Noční pohoda na úpatí Alterac Mountains
Zvětšit
Noční pohoda na úpatí Alterac Mountains
Illidan Stormrage, vůdce Legie, v legendární hamletovské scéně
Zvětšit
Illidan Stormrage, vůdce Legie, v legendární hamletovské scéně
Temně tajemný Dark Portal - brána mezi světy
Zvětšit
Temně tajemný Dark Portal - brána mezi světy
Přílet do Ironforge, hanzovního města trpaslíků
Zvětšit
Přílet do Ironforge, hanzovního města trpaslíků
Odhodlání pravého bojovníka :o)
Zvětšit
Odhodlání pravého bojovníka :o)


Obsah

Popis hry

WoW , na rozdíl od všech svých předchůdců, není hra typu RTS, ale jde o žánr MMORPG. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči, ale také s tzv. NPC postavami (non-player character – postava, která je ovládána umělou inteligencí počítače, nikoli hráčem). Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou jednotlivé úkoly povětšinou likvidačního charakteru „zabij 10 těch“, ale i typu „přines toto“, "doruč zprávu tam a tam", "doprovoď toho a toho" a další. Pomocí úkolů je hráč postupně prováděn po celém světě, protože úkoly jsou nabízeny vždy dle aktuálního levelu (úrovně) hráče a hráče postupně zavádějí do dalších míst v dosud neznámých oblastech a kontinentech.

Ve hře je spousta questů (úkolů), za něž se dostávají zkušenostní body (tzv. XP, zkratka z angl. Experience Points), které se dají získat také zabíjením nepřátelských NPC. Za určitý počet XP hráč získá level (postupuje na vyšší úroveň), maximální level je 60, pro hráče s datadiskem The Burning Crusade je maximem 70 level a od nového datadisku Wrath of the Lich King bude maximálním levelem 80. Odměnou za splnění úkolů je obvykle nejen zkušenost (XP), umožňující postup na další level (úroveň), ale často také peníze, hodnotné věci (zbraně, brnění apod.) nebo například získávání reputace u daného města nebo frakce. Reputace pak umožňuje další výhody - od nižších poplatků za služby a věci u NPC postav až po unikátní předměty.

Svět World of Warcraft je velice rozlehlý. Tvoří jej 4 kontinenty: "Kalimdor", ovládaný převážně Hordou, "Eastern Kingdoms", který je napůl obsazený lidmi, gnomy a trpaslíky a napůl nemrtvými, Outland, přístupný přes Temný Portál a jen hráčům, kteří mají nainstalovaný datadisk. Poslední kontinent bude zveřejněn až po vydání nejnovějšího datadisku.

Rasy a povolání

Při tvorbě nové herní postavy stojíte před rozhodnutím, kterou ze dvou frakcí zvolit. Bude to Horda, nebo Aliance? Pokud Vaše preference vyzdvihují určitou virtuální rasu, následující přehled Vám volbu frakce zřejmě rozhodne:

 • Do Aliance spadají Lidé, Noční elfové, Trpaslíci, Gnomové a Draenei,
 • Horda pro změnu zahrnuje Orky, Taureny, Nemrtvé, Trolly a Krvavé elfy.

Výběr rasy je však pouze polovinou procesu tvorby charu, neboli uživatelovy postavy. Druhou nejdůležitější stránkou věci, kterou je nutné před vstupem do hry samotné projít, je totiž výběr vhodného povolání. Těch je k dispozici celkem devět, z nichž každé má svá výhradní specifika: Druid, Hunter, Mage, Paladin, Priest, Rogue, Shaman, Warlock a Warrior.

Hráč má se svou postavou prakticky neomezenou volnost pohybu, oblasti existence jsou však zejména zpočátku dány především rasou a tudíž i svým výchozím domovem, kterým je zpravidla jedno z několika hlavních měst. Cestovat mezi zeměmi lze samozřejmě bezprostředně po vstupu do hry, své "domovině" však prvních několik úrovní hráči většinou zůstávají věrni.

Cestování

Cestování je jedním z nejdůležitějších prvků této hry. Desítky velmi rozlehlých map usnadňují cestování na větší vzdálenosti nabídkou několika typů dopravních prostředků, mezi nimiž nechybí jednomístné "taxíky" v podobě opeřených gryfonů, ani velké mezikontinentální čluny či staré známé zeppelíny.

Později, na úrovni 40, získáte možnost cestovat i po vlastní ose pořízením dopravního prostředku: Typicky se jedná o koně, setkat se je možné i s vlky, medvědy a dalšími zvířaty. Od úrovně 70 pak každý dostává možnost získat i létající dopravní prostředek (opět známí gryfoni) a nejlepší pak mohou využívat létající draky. Létání je však možné pouze v Outlandu, staré země Kalimdoru a Eastern Kingdoms létání neumožňují.

Náš server

World of Warcraft server v tuto chvíli běží na adrese wow.pvfree.net a jeho základem je poměrně populární emulátor Ascent, který je naplněn databází NCDB a server-side C++ skripty z projektu Moon++.

Verze a konfigurace

Server v tuto chvíli podporuje výhradně verze klienta 2.3.3. Součástí této verze je tedy rovněž nový svět Outland, který přibyl s datadiskem Burning Crusade. Aktualizace jsou k dispozici ke stažení zde: ftp://merlin.pvfree.net/games/WoW/patches

WoW-2.1.3.6898-to-2.2.0.7272-enUS-patch.exe (78521 KiB)
WoW-2.2.0.7272-to-2.2.2.7318-enUS-patch.exe (7517 KiB)
WoW-2.2.2.7318-to-2.2.3.7359-enUS-patch.exe (2083 KiB)
WoW-2.2.3.7359-to-2.3.0.7561-enUS-patch.zip (288683 KiB)
WoW-2.3.0.7561-to-2.3.2.7741-enUS-patch.exe (5177 KiB)
WoW-2.3.2.7741-to-2.3.3.7799-enUS-patch.exe (4438 KiB)

Server je konfigurován dle výchozího nastavení, se dvěma výjimkami:

 • XP rating zvýšen 2x
 • Drop rating zvýšen 2x

Seznam funkčních skriptovaných instancí

Jak se připojit

1. na stránce http://wow.pvfree.net/ si vytvořte herní účet (pokud chcete hrát včetně datadisku Burning Crusade, zaškrtněte volbu Povolit Burning Crusade?)

2. upravte soubor realmlist.wtf ve Vašem WoW adresáři a napište do něj následující kód:

set realmlist wow.pvfree.net

3. spusťte WoW, přihlašte se pod svými údaji, vytvořte si postavu a hrajte

Jak se připojit z vnějšího světa

Jelikož je registrační stránka výsadou členů PVfree.net, pro připojení "zvenku" je třeba získat pozvánku od někoho z již registrovaných hráčů. Pokud vám tato pozvánka přijde, řiďte se instrukcemi v ní napsanými.

Chcete-li si registrovat herní účet a nejste připojeni v síti PVfree.net; neznáte žádného hráče, který by Vám poskytnul pozvánku... napište poptávku do našeho diskusního fóra.

Pro připojení pak bude třeba nastavit soubor realmlist.wtf klienta na následující adresu:

set realmlist wow.pvfree.net

Následně již pokračujete standardním způsobem.

Zajímavé odkazy

Tyto stránky jsou již přístupné odkudkoliv.

Několik rad pro začátek

Komunikace

Kromě standardních informačních kanálů ve hře je při menším počtu hráčů výhodné používat jeden společný. Má název world a připojíte se na něj pomocí příkazu /join world. Do příslušného kanálu poté posíláte zprávy následující syntaxí: /číslo_kanálu text_zprávy, přičemž číslo kanálu zjistíte v momentě připojení do kanálu, nebo při přihlášení do hry.

Pro lokální chat mezi postavami ve společných prostorách stačí přímo napsat Váš text do příkazového řádku, pokud však chcete někomu poslat soukromou zprávu i přes půl mapy, použijte syntaxi /tell příjemce text_zprávy

Jak hlásit problémy

Jelikož je Ascent i databáze v nikdy nekončící fázi vývoje, dříve či později narazíte na větší či menší problémy, které Vám mohou ztížit život na Azerothu i v Outlandu.

Ve hře funguje několik takzvaných gamemasterů, což je v podstatě ekvivalent správce, který Vás díky vyšším pravomocím může čas od času vytáhnout z bryndy, či poradit s řešením nějakého klišé. Gamemaster však není hlásnou troubou ani vrbou, do které byste mohli mluvit hodiny a hodiny, proto prosím, dříve než se začnete ptát, projděte si níže uvedený seznam problému a hojně využívejte externích odkazů rovněž uvedených níže.

Pokud máte problémy s připojením ke hře a tudíž nemáte možnost kontaktovat gamemastera, využijte příslušné vlákno v našem diskusním fóru.

Známé chyby a problémy

Toto je stručný výčet známých problémů, proto je prosím nereportujte. Budou řešeny teprve průběžně.

 • transporty - transportní systém mezi kontinenty, tedy co se lodí a zeppelínů týká, je v současnosti nefunkční -- dočasně nahrazeno teleporty
 • peti - ovládací prvky "mazlíčků" jsou chybně ukládány, proto je napevno nastaveno jeho zobrazení ve výchozím stavu; nepokoušejte se tedy rozvržení ovládacího panelu měnit, nemá to význam
 • questy - jsou samostatnu kapitolou, protože mnoho z nich vyžaduje individuální skriptovací podporu ze strany serveru, což při počtu několika set úkolů není možné jednoduchým způsobem realizovat; pokud budete mít problém s questem, který je pro Vámi zvolené povolání esenciální, kontaktujte gamemastera
 • swimming bug - některým hráčům se stává, že nejsou schopni plavat a jdou ke dnu jako kámen; jde o známý problém, který lze v některých případech vyřešit promazáním adresáře Cache v instalaci hry, často pomůže jednoduchý relogin, tedy odhlášení se ze hry a přihlášení zpět -- vyřešeno

Knihy

 • Den draka (Richard A. Knaak)
 • Vládce klanů (Christie Golden)
 • Poslední strážce (Jeff Grubb)
 • Studna věčnosti (Richard A. Knaak)
 • Duše démona (Richard A. Knaak)
 • Rozdělení (Richard A. Knaak)
 • Kruh nenávisti (Keith DeCandido)

Výpomoc a externí odkazy

Na internetu je mnoho serverů, který tento velmi rozsáhlý virtuální svět dobře dokumentují, proto doporučujeme následujících zdrojů využívat:

Osobní nástroje