WiFi RSMA konektor

<small>Z PVwiki</small>

Stavíte si vlastní WiFi síť a nebo se chcete připojit k nějakému bodu? Pak asi potřebujete koaxiální kabel opatřený konektory, které jsou ale dost drahé. Lze je ale vyrobit z antének, které výrobce dodává k WiFi zařízením a jsou tedy v ceně.


Pokud si chcete připojit externí anténu ke svému WiFi zařízení, zastavíte se před problémem, jaké konektory použít. Na straně antény to bude pravděpodobně N-konektor, na kabelu na straně WiFi to bude reverzní SMA konektor (RSMA female - to znamená - "Mařenka" s dírkou). Proti němu je na WiFi kartě reverzní SMA konektor (RSMA male - "Jeníček" s kolíkem). Tyto speciální konektory ale stojí celkem dost peněz a je škoda nevyužít malé pendrekové anténky se ziskem 1dB, která je dodávána ke každému zařízení.


Jak tedy na to?

Chytněte si anténku za šroubovací převlečnou matku nějakými kleštěmi a odlomte plastovou část pod i nad kloubem, takže zůstane jen kovová část konektoru, kde nahoře bude jen trčet zbytek káblíku od anténky. Do vrtačky si dejte vrtáček o průměru cca 3,5-4mm a vrtejte seshora v ose konektoru, dokud hrot neudělá v kovové části takovou dírku, že tudy volně projde středový drát koaxiálního kabelu s dielektrikem. Při vrtání dejte velký pozor, aby vám vrtačka nesjela tak hluboko, že by se pustila i do plastové vložky v konektoru.Po navrtání dírky vytlačte středovou trubičku ven z konektoru-směrem k vyvrtané dírce. Na tuto trubičku připájíte středový vodič koaxiálního kabelu. Tělo konektoru obruste při horním okraji, aby nebyl od ochranné barvy a obnažený kov pocínujte.Zasuňte koaxiální kabel s připájenou střední trubičkou do konektoru tak, aby trubička byla právě zároveň s okrajem plastové části. Stínění, které bylo shrnuto opačným směrem, nyní optrně přesuňte ke konektoru a páječkou a cínem proveďte spojení s ocínovanou částí konektoru. Nesmí ale dojít k tomu, že by se dotýkaly střední a obvodová část. Aby se zamezilo případnému vylomení kabelu, je vhodné nasunout na kabel trubičku a spájet ji s vnější částí konektoru. Já jsem použil trubičku z teleskopické antény. Takto vyrobený konektor je sice funkční, ale není určen pro každodenní manipulaci. Na to si budete muset koupit originální konektor.


Související odkazy

Konektor

Osobní nástroje