WiFi Plechovka

<small>Z PVwiki</small>

Následující povídání již dnes příliš neodpovídá realitě - zarušení pásma je tak vysoké, že antény typu plechovka, které ještě donedávna vcelku dobře plnily svůj účel, již nedostačují, proto prosím berte tento návod spíše jako pomůcku k experimentům, než pro běžné nasazení.


Řada nových uživatelů WiFi technologií řeší problém se slabým signálem - koupit profesionální anténu za 1500Kč nebo i víc a nebo si nějakou anténu uplácat na koleně? Antény z plechovek jsou ve WiFi světě hodně rozšířeny a oblíbeny pro svůj dobrý zisk 6-9dB a hlavně pro nenáročnou výrobu s dobrým výsledkem a nízkou cenou. Ti, kdož posměšně říkají uživatelům techto antén "dvacetikorunoví plechovkáři " asi nikdy tyto antény neviděli a nevyzkoušeli. Ale to je jejich problém ;o)


Obsah

Schema


Soubor:plechovka1.gif


Soubor:plechovka2.gif

Rozměry

Lg závisí na vnitřním průměru plechovky. Pro výpočet rozměrů Vám může posloužit např. tato Kalkulačka rozměrů - v angličtině !


V tabulce níže jsou některé spočítané rozměry:


Vnitřní průměr plechovky D / mm Vlnová délka Lg / mm Lg / 4
90 202,7 51
95 186,7 47
100 175,7 44
105 167,6 42
110 161,5 40

Postup

Při výrobě lze asi postupovat podle následujícího návodu:


1. Zajdi do obchodu a kup si plechovku vhodných rozměrů ( například Kostelecké lahůdkové párky, Ananas v nálevu, Mandarinky v nálevu, Káva Jacobs, Bonpari atd. ). Plechovku vyprázdni ( obsah nebude již dále potřeba ), vymyj a odstraň ostré otřepy.


2. Podle spočítaných rozměrů udělej do boční stěny otvor pro upevnění N-konektoru. Je vhodné použít samici N na panel, kterou připájíme kolíkem dovnitř plechovky, aby příliš nepřečnívalo tělo konektoru. Před tím je ale třeba připájet kolík zářiče tak, aby délka uvnitř plechovky odpovídala spočítanému rozměru. Drát zářiče by měl mít průměr alespoň 2mm


3. Na plechovku přiklop vhodné víčko a třeba tavnou pistolí plechovku uzavři a utěsni. Pozor! ne každý materiál je vhodný - plasty, které jsou určeny pro mikrovlnné trouby jsou ale použitelné.


4. Pokud chceš, můžeš na plechovku ještě připevnit vhodný trychtýř z plechu, který zlepší směrové charakteristiky a zvýší zisk asi o 3dB.


5. Plechovku je vhodné povrchově ošetřit, například nástřikem sprejovou barvou.


Výkonnější verze s trychtýřem

Trychtýř udělejte z vodivého materiálu a spojte s tělem plechovky. Použitelný je i tvrdý karton obalený alobalem a přilepený páskou na koberce na plechovku.


Soubor:plechovkalimec1.gif

Soubor:plechovkalimec2.gif


Příklad rozměrů pro průměr D = 100 mm . Trychtýř je z ohebného plechu, čárkovaně je lem navíc pro připájení:: D = R1 = 100 mm, D2 = R2 = 170 mm, Lg/4 = 44 mm, Lo/4 = 31 mm, 3/4 Lg = 132 mm. Před stříháním plechu si namalujte rozměry na papír a zkuste si vše vystřihnout - ušetříte si zklamání ze špatně spočítaných rozměrů.


K výrobě tedy potřebujeme jen plechovku, N konektor samice panelová, Nkonektor samec na kabel a RSMA na kabel. Hotovou plechovku připojíme kabelem k našemu zařízení a pak si v klidu sníme třeba ty ananasy :-))


Takto může vypadat hotová plechovka v provozu u Třísky na okně směrem k iGW Catman.


tady chybi obrazek


Externí odkazy

Osobní nástroje