Uživatel:Morpheus

<small>Z PVwiki</small>

Morpheus

Obsah

Michal Makovec

  • lokální správce sítě
  • 02/2008 - 02/2009 kontrolor o. s. PVfree.net
  • 04/2006 - 02/2007 člen rady o. s. PVfree.net
  • členem sdružení od 09/2005

Kontakt

  • ICQ: 51-74-10-33
  • jabber: morpheus zavináč jabber tečka pvfree tečka net
  • e-mail: morpheus zavináč pvfree tečka net

Použité hostname

Všechny použité přezdívky a hostname mají původ v antické mytologii.

Morpheus

Morpheus / Morfeus (řec., -e), bůh snů, syn Hypna, boha Spánku, bratr Fobétorův a Fantasův. Morpheus se spícím zjevoval v lidské podobě.

odkaz na en.wikipedia.org

Hypnos

Hypnos (řec., -pna; lat. Somnus - Spánek) v představách antických lidí personifikovaný bůh spánku, syn bohyně Noci. Sesílal na lidi spánek i sny. Jeho bratrem současně s ním zrozený byl bůh smrti Thanatos. S ním přebýval Hypnos v Tartaru, odkud každou noc vycházel se svou matkou. Nejvyšší bůh Zeus se na Hypna rozlítil, když ho z rozkazu bohyně Héry uspal, aby mohla v době Diova spánku zahubit hrdinu Héraklea ; podruhé pak chtěla Héra během Diova spánku umožnit bohu Poseidónovi, aby pomohl Řekům před Trójou. Hypnovou sestrou byla Léthé (Zapomnění) a jeho syny bohové snů: Morfeus, Ikelos, Fobétór a Fantascs.

Hypnos byl obvykle zobrazován jako jinoch s křídly na ramenou nebo křidélky na skráních (= spáncích jako sídla spánku). Z jeho vyobrazení je nejznámější bronzová hlava s křidélkem na pravém spánku (torzo v Britském muzeum v Londýně bez uraženého levého křídla [1]). Je to patrně kopie originálu z 1. poloviny 4. stol. př. n. l., za jehož tvůrce se pokládá sochař Skopás. Obrázek tohoto jemného a půvabného jména zdobí obálky publikací antické knihovny.

odkaz na en.wikipedia.org

Thanatos

Thanatos (-nata, řec. smrt), syn bohyně Noci, bůh smrti; jeho bratrem je Hypnos, bůh spánku. Podle jiných pramenů jsou oba bratři potomky bohyně Gáie a Tartara. S Hypnem sídlí Thanatos na začátku Tartaru.

Umělci nejprve zobrazovali Thanata jako krásného mladíka, někdy s křídly, jindy bez křídel, který se opírá o mrtvolu a nese vyhaslou pochodeň. Jeho znakem byly makovice. Později zpodobňovali tohoto nepodplatitelného boha v černém rouše, byl bledý a chtivý, neustále slídící po zemi a hledající své oběti.

odkaz na en.wikipedia.org

Ikelos

Ikelos (-ela), jeden ze synů boha Hypna a jeho manželky Pásithey, jejž lidé nazývali Fobétór (lat. Phobetor), v čestině je známý též pod přezdívkou Zastrašovatel. Ikelos přicházel k spícímu ve zvířecích podobách a děsil ho; přinášel mu neklidné a nepříjemné sny. Ikelovými bratry byli Morpheus a Fantasos.

odkaz na en.wikipedia.org


Dle Slovníku antické kultury vydaného nakladatelstvím Svoboda v Praze r. 1974.

Osobní nástroje