Transport Tycoon

<small>Z PVwiki</small>

OpenTTD působí lehce staře, ale profesionálně
Zvětšit
OpenTTD působí lehce staře, ale profesionálně
  • Název = Transport Tycoon (Deluxe)
  • Vydavatel = MicroProse
  • Hlavní vývojář = Chris Sawyer
  • Datum vydání = 1994 (1995)
  • Žánr = budovatelská strategie
  • Platforma = PC
  • Minimální požadavky = procesor 486, DOS
  • Ovládání = klávesnice a myšScreenshot ze hry Transport Tycoon, město při startu hry
Zvětšit
Screenshot ze hry Transport Tycoon, město při startu hry
Screenshot ze hry Transport Tycoon, město po 36 letech herního času
Zvětšit
Screenshot ze hry Transport Tycoon, město po 36 letech herního času

Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe jsou počítačové hry, kde hráč kontroluje dopravní společnost. Ta může přepravovat pasažery i zboží po silnici, železnici i letecky. Je možné hrát i s konkurujícími společnostmi, které kontroluje počítač.

Hry vytvořil Chris Sawyer (TT roku 1994 a TTD roku 1995), TTD využívá isometrického pohledu ve dvou-dimenzionálním zobrazení s 8-bitovou grafikou. Přesto grafika nevypadá příliš zastarale ani po mnoha letech. Hra je označována za jeden z nejlepších dopravních simulátorů a to hlavně pro svoji skvělou hratelnost.

Hráč má za úkol stavět zastávky v blízkosti průmyslových objektů či měst a v případě jiné než letecké dopravy i dopravní cestu (například železnici). A následně zde pak přepravovat výrobky, poštu či cestující v dopravních prostředcích, jež pro tento účel koupí. Množství zboží ve stanici je ovlivněno hodnocením jeho dopravy, jež je určeno pro každou stanici, z které už bylo dopravováno.

Dopravní prostředky lze koupit v depu, kde jsou také pravidelně podrobovány servisním prohlídkám. Silniční vozidla se mohou pohybovat i po silnicích postavených městy či konkurencí.

Aby byl hráč odměněn za přepravu osob či zboží, musí je doručit do zastávky v oblasti, kde je po nich poptávka. V takovém případě je hráč odměněn částkou úměrnou vzdálenosti, rychlosti a množství přepraveného zboží či osob.

Hra nabízí i možnost prémii, pokud hráč dopravuje zboží podle přání místních úřadů. Pokud hráč do jednoho roku od vyhlášení nabídky jako první dopraví produkty či pasažéry podle zakázky, bude následujících 365 dní dostávat za dopravené zboží dle nastavení obtížnosti 1,5-, 2- ,3- či 4-násobek běžné ceny.

Jakákoli činnost ve městě má vliv na vaše hodnocení městskou správou. Pokud hráč ve městě provádí úpravu terénu, bourání domů či silnic, jeho hodnocení se snižuje. Pokud nemá dostatečné hodnocení městská rada mu nepovolí zbourání obecních domů či silnic nebo stavbu zastávky. Doprava v daném městě nebo vysazováním stromů v okolí města může hodnocení vylepšit.

Během hry dochází k vývoji měst i ekonomiky. Města se rozrůstají. Průmysl a doly vzniká, zaniká a mění objem produkce. Vyvíjí se nové druhy dopravních prostředků.

Významnou vadou ve hře je umělá inteligence (zvláště přihlédneme-li k tomu, že je možnost hrát jen s jedním lidským protihráčem). Počítač není schopen sestavit rozumně přímou trasu. Navíc často zcela zbytečně mění tvar terénu. (Jeho úpravy má zdarma, a ani to neovlivňuje jeho hodnocení místní správou).

Hru původně vydala Microprose. Titul lze koupit už jen výjimečně, ale neexistuje verze pro moderní operační systémy. Většina dnešních zájemců je donucena stahovat jej jako „abandonware“.

Po velkém úspěchu her začal hned Chris Sawyer pracovat na jejich nástupci. V průběhu práce však změnil názor a vytvořil úplně jinou hru - RollerCoaster Tycoon. Následně vydal její druhý díl RollerCoaster Tycoon 2. Nakonec se ale k práci na pokračovaní TT vrátil a v létě 2004 vydal Chris Sawyer's Locomotion.

Obsah

Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe

Existují dvě vydání hry Transport Tycoon: Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe (často označované jako TT a TTD). Verze Deluxe obsahovala navíc editor mapy (ten bylo možné později koupit i pro TT), nové prostředí a nové možnosti semaforů.

Původní TT znal jen obousměrné semafory, TTD by rozšířen o jednosměrné. Ty připouštěly průjezd jen daným směrem, pro vlaky v protisměru byl zákaz vjezdu. Toto umožnilo budování složitějších a výkonějších železničních sítí.

Rovněž zde bylo možné si kromě běžného počasí mírného pásu bylo možné zvolit tři nová prostředí: subtropické, subarktické a země hraček. Tyto krajiny se liší nejen vzhledem, ale i typy průmyslu. Rovněž se objevují i nové výzvy, například subtropické město se nebude rozrůstat bez dodávky vody.

TTD na dnešních počítačích

TTD se už dnes oficiálně nevyvíjí, ale fanoušci na jejím vývoji pracují dále. Josef Drexler vyvinul TTDPatch, jež odstraňuje některé nedostostatky hry a umožňuje nové dopravní prostředky a krajiny. Také umožňuje hru provozovat na novejších verzích Microsoft Windows. Jedná se o patch na originální TTD. Open source projekt OpenTTD vyvíjí variantu TTD pro různé operační systémy. Jedná se o přepsání TTD, ale k chodu potřebuje grafické soubory originální hry. Hra umožňuje hrát ve více hráčích, měnit velikost mapy a další rozšíření.

Podívejte se také na

Externí odkazy

Osobní nástroje