Thunderbird,Lightning a iGoogle calendar

<small>Z PVwiki</small>

Obsah

Lightning - kalendář do Thunderbirda

Lightning je rozšíření, které do Thunderbirdu doinstaluje nejrůznější kalendářové funkce. Díky němu budete moci plánovat svůj denní rozvrh a úkoly. Získáte tím plnou kontrolu nad svým časem.

Lightning je vhodným doplňkem poštovního klientu Mozilla Thunderbird. Jeho instalací rozšíříte nabízené funkce pro práci s poštou o možnost jednoduché organizace času a úkolů podobně, jako je nabízí Microsoft Outlook. Své kalendáře můžete též snadno sdílet. Tato funkce je vhodná zvláště tehdy, pokud pracujete na více PC a potřebujete mít na každém přístup k plánovacímu kalendáři.

V okně Lightningu lze mít současně zobrazena barevně odlišená data z několika kalendářů. Události osobního kalendáře umístěného na lokálním disku můžete mít zobrazeny modře, červeně pak události z firemního kalendáře načítaného z firemního serveru a např. zeleně pak české státní svátky.


Spolupráce s Googlem

Existuje další možnost pohledu na Google Calendar online, kterou je použítí projektu Lightning společně s Provider for Google Calendar, které nám umožní spravovat kalendář přímo z aplikace Thunderbird.

Přidáním rozšíření Lightning a Provider for Google Calendar získáme zatím jen online pohled náš Google Calendar, ale do budoucna se již připravuje i offline podpora. Momentálně se tak můžeme dívat na kalendáře přímo z našeho poštovního klienta, což může znamenat určitý komfort navíc. Můžeme přidávat, upravovat a mazat události a zobrazit si denní, týdenní a nebo měsíční pohled.

Soubor:LightningTB.png


Instalace a nastavení

Celá instalace vzpočívá ve stažení dvou rozšíření pro pošťáka Thunderbird. První z nich Lightning přidá podporu kalendáře do pošťáka a druhé online podporu pro Google Calendar. Po stažení a instalaci bude potřeba přidat Google calendáře, což uděláme prostřednictvím záložky calendars - new. Zašktneme volbu "on the network" a zvolíme poslední možnost "Google Calendar". Do "location" zkopírujeme XML privátní adresu našeho kalendáře, čímž budeme muset vyplnit přihlašovací jméno a heslo do Google Calendar. Zvolíme si barvičku pro kalendář a případně můžeme ještě nastavit "read-only" (pouze pro čtení) kalendáře.

Soubor:DoplnkyTB.png


Jak na spolupráci Lightningu s Google Calendar

Řada uživatelů používá jako kalendářovou aplikaci Google Calendar. Je to pohodlný a rychlý způsob přístupu ke kalendáři ať už jste kdekoliv. Nějaký čas existuje způsob, jakým můžete z Lightningu či Sunbird s touto službou pracovat. Jak na to?

O možnosti přístupu z počítače přímo do kalendáře již bylo mnoho napsáno. Řešením je instalace doplňku Provider for Google Calendar. Nainstalujte si tedy do Thunderbirdu rozšíření Lightning (pokud dosud nemáte) a uvedený doplněk.

Nastavení na webu Google

Poté se přihlašte do aplikace Google Calendar . V pravém horním rohu stránky klepněte na odkaz Settings, v zobrazených předvolbách zvolte panel Calendars a v zobrazeném seznamu kalendářů zvolte ten, s kterým chcete v Lightningu pracovat. Na nově zobrazené stránce dole vedle Private Address: zkopírujte odkaz, který se skrývá za oranžovým tlačítkem s nápisem XML. Následně přepněte do Ligtningu.

Nastavení sdíleného kalendáře Lightning

V něm v navigaci vpravo zvolte panel Kalendáře a klepněte na tlačítko Nový pro vytvoření nového kalendáře. V prvním okně průvodce zvolte V síti a klepněte na tlačítko Další. Na druhé stránce průvodce zvolte volbu Google Calendar a do editačního pole Adresa vložte adresu zkopírovanou z Google Calendar (adresu odkazu, nikoliv adresu obrázku). Klepněte na tlačítko Další, v třetím okně průvodce zadejte jméno nového kalendáře a klepněte na tlačítko Další. Poté budete dialogem dotázání na vaše přihlašovací údaje do aplikace Google Calendar. Zadejte je, klepněte na tlačítko OK a ukončete průvodce klepnutím na tlačítko Dokončit.

Toť vše a můžete začít používat vámi nově vytvořený kalendář. Jeho data budou automaticky synchronizována mezi aplikací Google Calandar a Lightningem. Doplněk v současné době podporuje i upozornění, což je základ pro spokojenou práci s ním. Pokud používáte namísto Lightningu Mozilla Sunbird, pak vás jistě potěší, že uvedený návod je prakticky ekvivalentní i pro něj.


Odkazy:

Download Thunderbird [1] Download Lihgtning [2] Download Provider for Google Calendar [3]

Zdroje:

[4] [5] [6] [7]

Obrázky


Domovská stránka [www.google.cz] před přihlášením


Soubor: Google-home.png

.............

Login

Soubor:Google-login.png

.............

Po přihlášení

Soubor:Google-spravci.png

.............

Google Kalendář

Soubor:Google-calendar.png


.............


Nastavení-Settings


Soubor:Google-settings.png


.............


Přidat další osobu a udělit oprávnění


Soubor:Google-sharing.png


.............


XML odkaz vložit do Thunderbirdu


Soubor:Google-xml.png Mějte se krásně a nashle

Osobní nástroje