Resetator

<small>Z PVwiki</small>

http://wiki.pvfree.net/index.php/Instalace_resetatoru

Resetátor je zařízení pro resetování počítače by Petr Simandl(převzato beze změny) . Počítač je resetován v případě, že ze sériového portu přestaly přicházet impulsy - počítač se zakousl. Pro posílání impulsů je spuštěm daemon resetator.

Schéma a plošný spoj 48x38mm formát Eagle. resetator.sch resetator.brd resetator_brd.ps resetator_brd.pdf
http://www.pvfree.net/download/hw/resetator/

Používejte jen 74HC123 a nebo 74HCT123. Jsou to CMOS obvody. S klasickými 74123 realizovaných bipolární technologií to nefungovalo a ledky na střídačku blikaly. Schéma Soubor:Resetator sch.png Plošný spoj 48x38mm Soubor:Resetator osaz.png

Nějak se stalo, že mě přestalo bavit ručně resetovat můj router v CZFree a tak jsem si ubastlil jednoduchoučký resetátor. Princip je jednoduchý. Vstup B prvního MKO (monostabilní klopný obvod s nulováním 74HC123) se připojí kamkoliv, kde to žije, když je vše v pořádku a počítač běží. S každou vzestupnou hranou se odstartuje interval daný rezistorem M52 a kapacitorem 330uF. V dokumentaci k obvodu 74HC123 je délka pulzu

tw = 0.45 Rx Cx = 0.45 * 520e3 * 330e-6 = 77 s

Asi nejlepší je pro spouštění použít výstup sériového portu a impulsy zajišťovat neustálým posíláním čehokoliv na tento port. Příklad skriptu je třeba na http://www.volny.cz/ladmanj/watchdog.htm Po zapnutí počítače a po první vzestupné hraně na vstupu B se spustí první MKO a pokud přicházejí stále další a další hrany, tak se první MKO neustále znovu spouští. Na výstupu /Q pak je trvale log. 0 a vše je v pohodě. Pokud ale hrana nepřijde do těch 77 sekund, tak první MKO si nerušeně splní svou povinnost a překlopí se zpět a na jeho výstupu /Q se objeví vzestupná hrana, která spustí druhý MKO. Druhý MKO už rovnou resetuje pomocí tranzistoru celý počítač. Jedna z posledních úprav zapojení spočívá ve spojení /Q druhého MKO a /R prvního MKO což ošetřuje stav nastartování obou MKO po zapnutí napájení.


Propojení do počítače Stačí čtyři dráty. Napájení +5V a zem GND beru z konektoru pro disketovou mechaniku. Kolektor transistoru vedu na jeden z drátů reset tlačítka. Vstup prvního MKO pověsím na signál TXD (pin3) na sériovém portu.


Často kladené dotazy

Popájel jsem ten tvůj resetátor. mohl bys mi prosím poradit, jak vyzkouším jeho správnou funkci? Připojil jsme ho na napájení a rozsvítila se jedna z LEDek, pak jsem štrejchal TXD na Ucc a myslel jsem že se po chvíli neštrejcání má překlopit a rozsvíti ta druhá LED. Ale to se mi nějak nestalo. Při znovupřipojení na napájení se mi rozsvitila ta druhá LED ... Musíš ten vstup připojit na GND - nestačí to nechat ve vzduchu protože se to startuje dál 50Hz z okolí kablíku po chvíli by měla zhasnout LED1 a probliknout LED2.

Mám motherboad bez resetu. Co s tím? Už jsem se s tím setkal a bylo to u počítače HP Vectra s Pentiem 166 s ATX zdrojem. To jsem vyřešil tak že to připojím na (zelený/bílý) drátek na napájecím konektoru k desce. Bylo ale nutné invertovat RESET vývod aby v klidu byl zdroj zapnutý. Jednoduše jsem přepojit R6 vedoucí do báze Q1 z pinu č.5 na pin č.12.


Podobné konstrukce:

Osobní nástroje