Quake III Arena

<small>Z PVwiki</small>

Quake III Arena (zkráceně Q3A anebo Q3) je počítačová hra, multiplayerová střílečka z pohledu první osoby, která byla vydaná 2. prosince 1999. Hra byla vytvořená společností Id Software. Quake III Arena je třetí titul v sérii a odlišuje se od předchozích verzí absencí klasického módu single-player. Sólo hra je zpracovaná jako souboj v aréně proti protivníkům s umělou inteligencí (botům), v podobném style jako ve hře Unreal Tournament.

Obsah

Příběh

(překlad z manuálu hry)

Neví se před kolika staletími, Vadrigaři, tajemní Mistři Arény, postavili Arénu Věčnosti pro jejich vlastní pekelné potěšení. V skutečnosti se o těchto bytostech neví nic kromě toho, že vyznávali krveprolévaní a prostředí skutečného boje. Takovými jako oni, naplnili Arénu největšími bojovníky všech dob. A ty jsi právě vstoupil do jejich řad.

Jako gladiátor v Aréně Věčnosti musíš nejen přežít, ale i vyhrát každý boj proti stále silnějším protivníkům. Neobávej se být moc „sfragovaný“. Vadrigaři se nenechají v jejich oblíbeném sportu oklamat takou maličkostí, jako je smrt. Ti, co padnou, jsou ihned navráceni zpět k životu a okamžitě vhozeni zpět do boje, možno o trochu moudřejší z jejich chybných kroků.

Když se prach, krev a končetiny usadí, všichni bojovníci si vybojovali právo bojovat znovu a poskytovat další zábavu pro Vadrigary. Ale jen bojovník, který zabil nejvíc nepřítel, bude vyhlášený za vítěze. Vyhrávající gladiátor postupuje do dalších a obtížnějších arén, až nakonec se on nebo ona postaví Xaerovi, Pánovi Poslední Arény.

Popis hry

Quake III Arena byl přímý konkurent hry Unreal Tournament od Epic Games, která byla vydaná o 10 dní později. Obě hry byly velmi podobné a obě byly multiplayerovým pokračováním single-playerových her, takže bylo vykonáno množství porovnání obou her. Unreal Tournament byl vyzdvihovaný za vysokou inteligenci počítačem řízených hráčů (botů), velkou různorodost zbraní a herních módů, zatímco Quake III Arena byla chválená za dynamickou hratelnost a výbornou grafiku.

V prosinci r. 2000 Id Software vydala datadisk s názvem Quake III: Team Arena. Bol zaměřený na týmovou hru a přinášel nové herní mody, mapy, zbraně a modely hráčů. Tento datadisk byl kritizovaný, protože jeho vydaní bylo příliš dlouho očekávané a jeho nové vlastnosti byly už implementované modifikacemi fanoušků.

Později společnost vydala dvoj-cd Quake 3: Arena Gold, které obsahovalo původní hru Quake III Arena a datadisk Quake III: Team Arena.

19. srpna 2005 společnost Id Software uvolnila kompletní zdrojový kód Quake III Arena pod licencí GNU General Public License, tak jako to udělala i u starších her Wolfenstein 3D engine, Doom engine, Quake engine a Quake II engine. To však neznamená, že kompletně celá hra byla vydaná pod GPL, protože textury a ostatní data zůstala chráněná copyrightem.

18. října 2005 vyšel další, dosud poslední díl série Quake jako pokračovaní příběhu z Quake II pod názvem Quake 4.

Zbraně

Zbraně jsou navrhnuté tak, aby žádna ze zbraní nebyla úplně dominantní. Rovnováha mezi jednotlivými zbraněmi byla dosáhnutá zkušenostmi z předchozích dílů Quake a Quake II. Například raketomet (rocket launcher) byl v Quake vysoce účinnou zbraní, která dominovala deathmatchům, zatímco v Quake II byl raketomet oslabenou zbraní a hráči ji používali len velmi málo. V Quake III Arena je raketomet už vyváženou zbraní.

Gauntlet
je zbraň určená výhradně pro boj zblízka. Nepotřebuje žádnou munici a hráč ji má už od začátku hry. Používá se většinou jen tehdy, pokud hráč už nemá žádnou jinou zbraň s municí anebo se hráčovi podaří dostat blíže k jinému a nečekaně ji vytáhnout.Damage (poškození) je 50HP (Hit points).
Machinegun (MG)
je další zbraň, kterou hráč získá automaticky už na začátku hry. Jej účinnost je velmi nízká, ale zvyšuje se schopností hráče dobře mířit. Rozptyl nábojů je asi 2 stupňové, přičemž rychlost střelby je 10 nábojů/1 sec. Jeden náboj zraňuje za 7HP poškození.
Shotgun (SG)
je brokovnice primárně určená pro boj zblízka. Při použití na větší vzdálenosti se zvětšuje její rozptyl a snižuje účinnost. Tato zbraň vystřeluje 11 broků, každý za 10HP poškození. Další výstřel se vystřelí po 1 sekundě.
Grenade Launcher (GL)
vystřeluje granáty které vybuchují při kontaktu s jiným hráčem nebo 2,5 sekundy po vystřelení. Dráha vystřeleného granátu je ovlivněná gravitací. Podobně jako raketomet způsobuje značný splashdamage, který se využívá na trik grenadejump. Poškození 110HP při přímém zásahu. Znovu vystřelení po 0.8sec.
Rocket Launcher (RL)
je jednou z nejpoužívanějších zbraní, protože se lehko používá a dokáže způsobit větší poškození včetně splashdamage. Kvůli velké zasáhnuté ploše a pomalé rychlosti letu rakety, hráči využívají tuto zbraň hlavně na výstřel do podlahy, stěny, stropu, namísto přímého výstřelu na protivníka. Na druhé straně, při příliš blízkém výstřele může hráč zranit nebo zabít i sebe. Zbraň se dá též použít na trik rocketjump. Táto zbraň se nachází na většině běžně hraných mapách. Poškození 100HP při přímém zásahu, znovu vystřelení 0.8sec
Lighting Gun (LG)
vystřeluje proud elektřiny s ohraničeným dosahem. Velmi účinná zbraň, dokáže zabit zdravého oponenta za 2 sekundy, protože „střílí“ rychlostí 0,05sec.
Railgun (RG)
je zbraň která se používá především na boj na větší vzdálenosti. Je absolutně přesná a velmi účinná, ale frekvence výstřelů je dost nízká (každých 1,5 sekundy) a vyžaduje dobré míření. Poškození 100HP. Výhodou RG je, ze jeho projektil se při zásahu protihráče nezastaví, ale pokračuje dále ve své dráze, a tak může zasáhnout i více hráčů a i těmto uděluje 100HP poškození.
Plasma Gun (PG)
vystřeluje proud plazmových pulzů. Táto zbraň způsobuje menší splashdamage, který se využívá na trik plasmaclimbing. Rychlost střelby je 10 plazmových koulí za sekundu, každá za 20HP poškození.
BFG10K (BFG)
Neboli Big Fragging Gun, je nejsilnější zbraní ve hře. Je porovnatelná s raketometem nebo plazmou , ale projektily mají vyšší rychlost a frekvence výstřelů je vyšší, přibližně 5 výstřelu za sekundu, každý za 100HP poškození.

Brnění

Maximum brnění je 200, které klesá každou sekundu o 1 bod, až na úroveň 100. Brnění jsou na ochranu nositele, a absorbují 2/3 poškození.

 • Armor shard - úlomek brnění, přidávající 5 bodů k brnění.
 • Combat armor - brnění žluté barvy přidávající 50 bodů k brnění, zkráceně označované jako YA (yellow armor)
 • Heavy armor - těžké brnění červenej barvy přidávající 100 bodů k brnění, zkráceně označované jako RA (red armor)

Zdraví

Každý hráč začíná s 125 bodovým zdravím (životem). Maximum života je 200, které každou sekundou klesá o 1 bod až na úroveň 100. Hráčovi, který spadne ze střední výšky na zem, se udělí 5 poškození, a z vyšší výšky (jedno jaké) 10 poškození. Brnění v tomto případě nehraje úlohu.

 • Zelené zdraví - uzdravuje za 5 bodů, maximálně doplní zdraví do 200
 • Žluté zdraví - uzdravuje za 25 bodů, maximálně doplní zdraví do 100
 • Zlaté zdraví - uzdravuje za 50 bodů, maximálně doplní zdraví do 100
 • Mega zdraví - uzdravuje za 100 bodů, maximálně doplní zdraví do 200

Vlajky a položky

 • červená/modrá vlajka - používá se v týmovém modu Capture the flag
 • Battle suit - chrání hráče před lávou, slizem, utopením a jinými nepříznivými podmínkami, včetně splashdamage a snižuje poškození od zbraní o 50%.
 • Flight - antigravitační generátor umožňující hráčovi létat po dobu 60 sekund
 • Haste - zdvojnásobí rychlost pohybu a střelby po dobu 30 sekund
 • Invisibility - zprůhlední hráče po dobu 30 sekund, na povrchu hráče však vytvoří slabě viditelnou texturu
 • Quad damage - ztrojnásobí množství poškození střelbou (název quad zůstal z předešlých dílů Quaka) na dobu 30 sekund
 • Regeneration - postupně zvyšuje zdraví hráče až na hranici 200 po dobu 30 sekund. Množství přidaného života za jednu sekundu záleží na zdraví hráče. 15 bodů je přidávaných, pokud je okamžitý život hráče pod 100, a 5 bodů, když je jeho okamžitý život nad 100.
 • Medkit - uzdraví hráče na hodnotu zdraví 125, v starších verzích jen na 100
 • Teleporter - teleportuje hráče na náhodný spawn na mapě

Medaile

 • Excellent - za 2 fragy /zabití/ do dvou sekund
 • Impressive - 2 zásahy protivníka za sebou s railgunem
 • Frags - za každých 100 napočítaných fragů v Single Player
 • Accuracy - když je poměr výstřel/zásah víc jak 50 %
 • Gauntlet - za frag s Gauntletem /v hře se oznámí slovem „Humiliation“ které znamená ponížení,pokora/
 • Perfect - za ukončený zápas bez toho, aby vás zabili

Módy

 • Free for all - všichni proti všem
 • Team death match - dva týmy proti sobě
 • Tournament - jeden proti jednomu
 • Capture the flag - dva týmy, cílem je sebrat nepříteli jeho vlajku a donést ji do své základny, ale přitom ubránit svou. Nerozhoduje tu počet fragů, ale počet úspěšných obsazení vlajek.

Náš server

Server je již mimo provoz, následující informace proto nejsou aktuální.

Ke Q3 bylo vytvořeno množství modifikací. Za všechny jmenujme například Orange Smoothie Productions, DeFRag nebo Rocket Arena.

Na našem serveru je provozována oficiální modifikace pro Quake III známá pod názvem Challenge ProMode Arena (CPMA).

Adresa serveru: 10.133.1.17:27960

I. Nainstalujte Quake 3

Instalace pod OS rodiny Windows

Spusťte instalátor a řiďte se pokyny na obrazovce, výchozí instalace je směrována do umístění C:\Program Files\Quake III Arena

Instalace pod GNU/Linux

 • Vlastníte-li originální retail CD-ROM Quake III Arena for Linux: Nainstalujte Q3 z z CD-ROMu a následně spusťte Point Release installer.
 • Máte-li k dispozici retail CD-ROM Quake III Arena for Windows: Nejprve spusťte Point Release installer, poté zkopírujte z originálního CDROMu do vybraného umístění na vašem pevném disku soubor pak0.pk3 (co do velikosti největší ze všech souborů) do adresáře baseq3 (např. /usr/local/games/quake3/baseq3/) a volitelně (vlastníte-li Quake III: Team Arena CD-ROM) také soubor pak0.pk3 do adresáře missionpack (např. /usr/local/games/quake3/missionpack/).
 • Point Release installer je v některých distribucích dostupný prostřednictvím tzv. instalačního balíčku.

Může se hodit:

WARNING: Those instructions are provided as a reference, 
depending on your distribution the CD-ROM might not have the same 
mount point. Please refer to your linux documentation for additional 
information.

 - open a root shell and cd to the default installation path:
 cd /usr/local/games/quake3
 - mount the Quake III Arena CD-ROM and install the game content
 cp /mnt/cdrom/Quake3/baseq3/pak0.pk3 /usr/local/games/quake3/baseq3
 - optionally, mount the Quake III: Team Arena CD-ROM
 cp /mnt/cdrom/Setup/missionpack/pak0.pk3 /usr/local/games/quake3/missionpack
 
NOTES:

 - If you are running Quake III Arena and Quake III: Team Arena on a 
 Windows partition, you can save some space by symlinking the game 
 assets to their windows installation:
 ln -s /win/quake3/baseq3/pak0.pk3 /usr/local/games/quake3/baseq3/pak0.pk3
 ln -s /win/quake3/missionpack/pak0.pk3 /usr/local/games/quake3/missionpack/pak0.pk3
 (Windows partition is mounted as /win and Quake III Arena installation is C:\quake3)

II. Stáhněte a nainstalujte poslední Quake 3 patch

Point Release installer

Windows: q3pointrelease_132.exe 29M
GNU/Linux: linuxq3apoint-1.32b-3.x86.run 30M

V případě GNU/Linux je nutno souboru linuxq3apoint-1.32b-3.x86.run nastavit práva pro spuštění,

III. Atualizace spustitelných souborů

Je doporučeno používat k běhu Q3 aktualizované spustitelné soubory ve verzi 1.32c, které přinášejí mimo jiné několik bezpečnostních oprav. Přestože je možné se na náš server připojit i s většinou starších binárek, doporučujeme spustitelné soubory aktualizovat.

Aktualizované spustitelné soubory pro Windows, GNU/Linux a Mac OS X můžete stáhnout zde:

quake3_1.32c.zip 2986K

V případě GNU/Linux je nutno po rozbalení archivu nastavit spustitelným souborům práva pro spuštění, např. v daném umístění zadat triplet příkazů:

$ chmod +x q3.ded
$ chmod +x quake3-smp.x86
$ chmod +x quake3.x86

Může se hodit:

Download Challenge Quake 3 exe

It's highly recommended that you download Challenge Quake 3 exe and use it instead of the default Quake3.exe.
CPMA has certain features that require cnq3. Challenge Quake 3 exe.

IV. Instalace oficiální modifikace Challenge ProMode Arena (CPMA)

Stáhněte si soubory cpma138-nomaps.zip a cpma-mappack-full.zip

cpma138-nomaps.zip 7832K
cpma-mappack-full.zip 117M
 • obsah archivu cpma138-nomaps.zip rozbalte do adresáře in \cpma
 • obsah archivu cpma-mappack-full.zip rozbalte do adresáře \baseq3

V případě instalace Quake 3 pod MS Windows do defaultního umístění "C:\Program Files\Quake III Arena" se tedy bude jednat o adresáře "C:\Program Files\Quake III Arena\cpma" a "C:\Program Files\Quake III Arena\baseq3".

Tímto je instalace CPMA zdárně u konce.

V. Spuštění Q3 s CPMA

Spusťte Quake 3, v hlavním menu vyberte položku "MODS" a z následující nabídky vyberte "CPMA/OSP 1.38 (22 Sep 06)", potvrďte výběr kliknutím na tlačitko "LOAD". Dojde k načtení modifikace CPMA a můžete začít hrát.

V hlavním menu CPMA vyberte položku "MULTIPLAYER", na následující stránce klikněte dole na tlačítko "SPECIFY" a zadejte adresu a port našeho serveru:

Address: 10.133.1.17

Port: 27960

Po úspěšném příhlášení si můžete server přidat mezi oblíbené: Stiskni klávesu Esc > Server Info > Add to favorites.

Může se hodit:

You can also make a shortcut to start cpma directly. First make a shortcut to quake3.exe (Rightclick on it and 
chose "Create shortcut" ) Then rightclick on your shortcut and chose Properties, and you will see the path to 
the quake3.exe, Eg. "C:\Program Files\Quake III Arena\quake3.exe". Then you add +set fs_game cpma after quake3.exe, 
so it will look like this: "C:\Program Files\Quake III Arena\quake3.exe" +set fs_game cpma. Now you are done. 
Save the file and rename the shortcut to CPMA and you are ready to launch the game.

Running CPMA

Most variables' defaults are good, but check out the following pages to help you getting up to speed with CPMA:

Client Settings
Custom HUDs

Známé chyby a problémy

Potíže se zvukem

Po čerstvé instalaci Quake3 pod GNU/Linux nefunguje zvuk, ve výpisu konzole jsou pak řádky jako

------- sound initialization -------
/dev/dsp: Input/output error
Could not mmap /dev/dsp

Pokud k této situaci dojde nabízí se několik způsobů řešení problému, Máte-li zvukový server Alsa, Alsa-OSS řádně nainstalovaný, správně nakonfigurovaný a zvuk nejde, pomůže ve většině případů následující:

Spusttě konzoli a jako uživatel root (v ubuntu pomocí sudo) proveďte příkazy:

echo "quake3.x86 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss

resp. můžete si třeba řádek výše přidat do souboru /etc/rc.local (před řádek 'exit 0')

V novějších verzích Ubuntu se zvukovým systémem Pulse Audio může příkaz výše vést k vytuhnutí X serveru. 

et-sdl-sound

Funkčním řešením při problémech se zvukovým výstupem nejen u Quake 3, ale i v případě ET a RTCW je nasazení knihovny et-sdl-sound.so pomocí které voláme příslušnou binárku, v našem případě quake3.x86

et-sdl-sound (ALSA)

There is a hack (however it works great) that allows you to play with ALSA by replacing standard sound system functions at runtime. It is available at et-sdl-sound homepage.

All you have to do, is to download the archive, extract it, and copy et-sdl-sound.so file to the directory where you have installed ET.

You will also need libSDL.so library. It is available in libsdl1.2-dev Debian package. To install it, execute as root:

apt-get update
apt-get install libsdl1.2-dev

Now create another run script: et-sdl-sound

GAMEPATH="/opt/quake3" # you may have to change this

export LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:.
export ETSDL_SDL_LIB="libSDL.so"
export SDL_AUDIODRIVER="alsa"
cd "$GAMEPATH"
LD_PRELOAD="${LD_PRELOAD}:$GAMEPATH/et-sdl-sound.so" ./quake3.x86 $*

You can still use game parameters with this script, like:

et-sdl-sound connect SERVER[:PORT]

Odkazy:

Pokud selže et-sdl-sound... zkuste spustit pomocí

quake3 +set s_musicvolume -1

Může se hodit

Couple of things you could try

1. Kill artsd ( Alt + F2 ... Kcontrol...Sound Multimedia... Sound system. Uncheck enable sound system) Try Quake.
If it doesn't work re-enable.

2. Install alsa-oss with synaptic.Start quake from console with: aoss /path/to/Quake

3. Change the commands echo... etc to (use su)

echo "quake 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss
echo "quake 0 0 disable" > /proc/asound/card0/pcm0c/oss

Instead of using set +sndd...command (try in kcontrol...sound system... hardware tab....
set sound to OSS, uncheck Full Duplex, and override device location to /dev/dsp

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Quake_III_Arena_/_Enemy_Territory
http://www.happypenguin.org/show?Quake%203%20Arena
http://www.mepislovers.org/forums/showthread.php?t=2290

Výpomoc a externí odkazy

Osobní nástroje