Nastaveni short/long preamble

<small>Z PVwiki</small>

Dalším z nastavení, které ovlivňuje parametry WiFi sítí je preamble mode. Ovlivňuje přenosovou rychlost. Preamble je vlastně začátek WiFi paketu. V případě Long Preamble je tento začátek vysílán na 1Mb, stejně jako hlavička paketu, celý tento proces trvá 192us. Toto je pro 11Mb wifi poměrně hodně a proto praktická propustnost WiFi na 11Mb nepřekročí 5.5Mb datového toku. A proto přišlo Short Preamble, které počáteční synchronizaci paketu zkracuje a to i tak, že preamble se sice pořád vysílá na 1Mb, ale hlavička již na 2Mb a to zkracuje čas pro odeslání těchto synchronizačních a hlavičkových dat na 96us. Tím se čistá datová propustnost zvedne v optimálním případě až téměř k 7Mb. Ale vše má své pro a proti, v zarušeném prostředí asi bude short preamble fungovat hůře, protože s kratší synchronizací je menší pravděpodobnost zasynchronizování.

Nicméně doporučuji nastavit raději short preamble a případné rušení eliminovat pomocí RTS Threshold. Preamble mode musí být nastaveno u klienta i u AP, na rozdíl od RTS Threshold, kde se nastavuje jen u klienta.

Pokud někoho zajímají podrobnosti, tak zde: http://www.uninett.no/wlan/throughput.html


Malá poznámka, pokud některé zařízení na sítí neumí short preamble, tak by měli všichni ostatní jet na long preamble. V dnešní době to ale moc nepředpokládám, spíš záleží na tom, co který klient má nastaveno. Ale jinak pro P2P spoje určitě nastavte SHORT Preamble, každý byte navíc v propustnosti se hodí...


Sepsal Devine.


Související odkazy

Osobní nástroje