Nastaveni DNS

<small>Z PVwiki</small>

Nelíbí se vám zaklínadlo 10.133.25.233 ? Namísto toho můžete například ke své webové kameře přistupovat pomocí adresy http://mujpokojicek.pvfree.net nebo třeba http://frantovoakvarium.pvfree.net . Zde se dozvíte, jak toho dosáhnout a jak to funguje.

Co znamená zkratka DNS

Zkratka DNS představuje Domain Name Server. Je to název pro službu, která je v internetových sítích nezbytná. Zajišťuje nahrazování lidsky zapamatovatelných názvů typu "www.mojeakvarium.cz" IP adresami, kterým zase rozumí síť. Ano, jsou to jejich číselné ekvivalenty typu 65.210.123.15 . DNS to umí i obráceně, ale o tom snad někdy později.

Proč vzniklo DNS

Služba DNS nahradila v ranných stádiích vývoje internetu jednodušší předchůdce - textové soubory hosts. V dobách kamenných internetu představovaly jediný způsob, jak získat IP adresu, která odpovídala nějakému kanonickému názvu. Soubory hosts se distribuovaly manuálně. Jakmile však záhy došlo k růstu množství adres a jejich kanonických ekvivalentů, začaly být tyto soubory příliš velké a práce s nimi byla neohrabaná a pomalá.

Více oslů více utáhne

Relativně jednoduché řešení bylo záhy nalezeno. Když nestačí jeden osel, pošleme oslů více! Trik spočívá v rozdělení (distribuci) velkého množství párových dvojic IP adresa - kanonický název na mnoho míst v síti a v optimalizaci práce s těmito záznamy. Tak, to by na úvod mohlo stačit :), pojďme k jádru věci.


Popis postupu

Nastaveni DNS pro váš domácí počítač

Nastavení DNS pro web


Yenik

Osobní nástroje