Latence

<small>Z PVwiki</small>

Latence (z angl. latency) je čas, který potřebuje datový paket, aby se dostal z geografického místa vyslání do místa cíle. Latence je důležitý parametr udávající rychlost síťového přenosu.


Velmi často se zapomíná, že pro uživatele je mnohdy latence spojení důležitější než samotná přenosová rychlost. Latence, neboli doba mezi odesláním požadavku k přijetí a obdržením objednaných dat má naprosto klíčovou roli hned v několika aplikacích – mezi ty nejznámější patří surfování po internetu, IP telefonie a hraní on-line her.

Hraní on-line her začíná mít smysl u latence okolo 50 ms a níže.

U hlasových přenosů je považována za kritickou hranici latence 500 ms. Pokud je latence vyšší než 500 ms, má uživatel dojem, že hovor neprobíhá plynule. U internetové telefonie jsou však kritéria ještě o něco přísnější. IP telefonie se dá provozovat od latence 200 ms (tedy i na CDMA Eurotelu). Jako optimální hranice je považována rovněž latence 50 ms.

Nejméně náchylné na latenci je surfování po internetu. Tam nevadí ani latence okolo 1 sekundy, na které jsou zvyklí např. uživatelé GPRS. Pokud ovšem načítaná HTML stránka obsahuje třeba 20 obrázků a vy se postupně ptáte po každém z nich, tak na každý z nich musíte čekat sekundu. Celá stránka se vám tak může načítat třeba i půl minuty nebo déle. Při stahování velkých souborů se samozřejmě latence nijak výrazně neprojeví.

Osobní nástroje