Instalace resetatoru

<small>Z PVwiki</small>

Resetátor je zařízení - přípravek, který snímá impulsy na sériovém portu a pokud impulsy přestanou přicházet, sepne tranzistor. Tranzistor je připojen k tlačítku RESET. Impulsy na sériový port posílá script /etc/init.d/resetator .

Časová konstanta resetátoru musí být nastavena tak, aby byla delší jak prodleva posílání impulsů (nastavitelné ve scriptu). Čas sepnutí bývá cca 3-5 minut odposledního impulsu. Součástkami na desce lze nastavit jak dobu pro sepnutí, tak i délku trvání sepnutého tranzistoru.

Základní schéma

Na stránkách autora tohoto zapojení se objevila úprava zapojení, která reaguje na občasný výskyt počítačů, které nemají tlačítko RESET - cituji : Pokud nelze nalézt RESET tak nezbývá než použít něco jiného. Jde buď o spínací tlačítko (relé se připojí paralelně k tlačítku) a nebo o ovládání napájecího zdroje (napojíme se přímo na ATX konektor zdroje na logický signál ovládající přímo zdroj. V obou případě tlačítka je nutné aby resetátor cyklicky zapínal protože jediný pulz by pouze počítač vypnul. Docílí se toho přidáním dalšího časovacího obvodu z rezistoru a kondenzátoru. Není to ideální ale je to jednoduché. Úprava schématu a plošného spoje je následující.

Upravené schéma

Často kladené dotazy

Popájel jsem ten tvůj resetátor. mohl bys mi prosím poradit, jak vyzkouším jeho správnou funkci? Připojil jsme ho na napájení a rozsvítila se jedna z LEDek, pak jsem štrejchal TXD na Ucc a myslel jsem že se po chvíli neštrejcání má překlopit a rozsvíti ta druhá LED. Ale to se mi nějak nestalo. Při znovupřipojení na napájení se mi rozsvitila ta druhá LED ... Musíš ten vstup připojit na GND - nestačí to nechat ve vzduchu protože se to startuje dál 50Hz z okolí kablíku po chvíli by měla zhasnout LED1 a probliknout LED2. Mám motherboad bez resetu. Co s tím? Už jsem se s tím setkal a bylo to u počítače HP Vectra s Pentiem 166 s ATX zdrojem. To jsem vyřešil tak že to připojím na (zelený/bílý) drátek na napájecím konektoru k desce. Bylo ale nutné invertovat RESET vývod aby v klidu byl zdroj zapnutý. Jednoduše jsem přepojit R6 vedoucí do báze Q1 z pinu č.5 na pin č.12.


Připojení do routeru DELL GX1, GX100 - pod čelním plastovým panelem se skrývá destička s tlačítkem RESET a POWER. Destička se uvolní vyšroubováním jednoho šroubku a uvolněním černého konektoru . Kontakty tlačítka RESET jsou spojeny v páru, vývod resetátoru připájíme na kontakt, co není spojen na zem - ověřit ohmetrem - viz obrázek.

Reset v DELLu

Připojení do routeru Siemens Scenic 800 - stroj nemá tlačítko RESET, ale na desce je vedle RAM konektor, kam lze resetátor připojit. Použil jsem dutinku z Canon9 . viz zelený drátek

Resetator v Siemensu

Ještě jeden malý tip - pokud instalujete více strojů a nechcete utrácet za konektory Canon9female pro připojení COM, stačí koupit jen jeden a teplem vytahat dutinky a ty použít na připojení COM - kontakt č.3, případně na jehlový konektor v počítači - viz Siemens

Připojení na COM

Zdroj: http://www.simandl.cz/

Osobní nástroje