GNU

<small>Z PVwiki</small>

GNU je projekt zaměřený na svobodný software, inspirovaný operační systém|operačními systémy unixového typu. Původní cíl byl vyvinout operační systém se svobodnou licencí, který však neobsahuje žádný kód původního UNIXu. Jeho jméno je rekurzivní zkratka pro GNU's Not Unix (anglicky GNU Není Unix).

Označení GNU je používáno také pro souhrn programů, které poskytuje a dodává Free Software Foundation. Tento souhrn programů je často označován přímo jako "operační systém GNU".

Projekt GNU založil v roce 1983 programátor Richard Stallman, vlastní softwarový vývoj začal o rok později. Cílem projektu bylo vytvořit kompletní svobodný operační systém. To se podařilo naplnit v roce 1992, kdy byla poslední chybějící součást, jádro (kernel), doplněna nezávisle vytvořeným svobodným jádrem Linux. Ačkoliv se takovému systému často říká Linux, přesnější pojmenování je GNU/Linux. Operační systém GNU však může používat i jiná jádra, např. jádro Hurd (systém se pak nazývá GNU/Hurd) vyvíjené v rámci projektu GNU nebo jádro Solaris vyvinuté společností Sun Microsystems (GNU/Solaris).

Programátoři, kteří stáli u zrodu projektu GNU sami sebe označovali jako hackery, ale jejich chápání tohoto slova je bližší spíše dnešní profesní označení programátor.

Dnes řídí chod GNU Free Software Foundation.

Organizace GNU je autorem licencí GPL a FDL, které mohou používat i jiní autoři softwaru a dokumentace. Například Wikipedie používá právě licenci GNU FDL.

Slovo „gnu“ v angličtině znamená též „pakůň“, proto byl pakůň Heckert vybrán maskotem projektu GNU.

Podívejte se také na

Externí odkazy

Osobní nástroje