Aktualizace Mandriva Linux v siti PVfree

<small>Z PVwiki</small>

V současnosti funguje v síti Pvfree jediné zrcadlo bezpečnostních aktualizací - server merlin.pvfree.net.

Server obsahuje několik neoficiálních zrcadel linuxových distribucí (anglicky “mirrors”), zdroje software a zejména jejich bezpečnostních aktualizací. Momentálně jsou podporovány distribuce Debian, Ubuntu a Mandriva v několika různých verzích.


Obsah

Přidání zdroje aktualizací

Ty, kdož provozují MandrakeLinux verze 10.1, musím upozornit, že již skončila oficiální podpora této distribuce a nové bezpečnostní balíčky již vydávány nebudou. Proto se ani mirror zde na FTP merlin.pvfree.net nebude dále obnovovat, nicméně archiv zůstane otevřený až do odvolání. Každopádně doporučuji upgrade na verzi novější.

Přidání zdroje aktualizací pro Mandrakelinux / Mandriva Linux ze zrcadla v síti PVfree.net zajišťuje příkaz urpmi.addmedia s parametry jméno zdroje a prefix+cesta k balíčkům :


Mandrakelinux 10.1

urpmi.addmedia --update pvfree_updates ftp://merlin.pvfree.net/MIRRORS/mandriva/10.1/main_updates/ with media_info/hdlist.cz

Mandrakelinux 10.2 / Mandriva Linux 2005 LE

urpmi.addmedia --update pvfree_updates ftp://merlin.pvfree.net/MIRRORS/mandriva/10.2/main_updates/ with media_info/hdlist.cz

Mandriva Linux 2006

urpmi.addmedia --update pvfree_updates ftp://merlin.pvfree.net/MIRRORS/mandriva/2006.0/main_updates/ with media_info/hdlist.cz


Aktualizace systému

Samotnou aktualizaci systému pak obecně zajistí tato dvojice příkazů:

urpmi.update -a
urpmi --update --auto-select

První příkaz automaticky zaktualizuje všechny zdroje softwaru. Druhý příkaz provede analýzu stavu software a navrhne balíčky k aktualizaci. Po odsouhlasení aktualizuje systém.

Chcete-li, aby urpmi prováděl vše i přes možné komplikace, přidejte volbu --force.

Parametrem --auto řeknete programu urpmi, ať se vás na nic neptá a instaluje sám - na všechny dotazy bude předpokládat kladnou odpověď.


Přidání aktualizačních zrcadel jakožto i samotnou aktualizaci systému lze samozřejmě provést i přes nějaké grafické "klikanoidní" rozhraní, např. systémové drakconf či přímo

[root@hypnos seloutky]# drakrpm
drakrpm             drakrpm-remove
drakrpm-edit-media  drakrpm-update

Upgrade 10.2 > 2006 pomocí delta rpm balíčků

Na serveru merlin.pvfree.net jsou v adresáři

ftp://merlin.pvfree.net/MIRRORS/mandriva/2006.0/i586/media/delta_main/

umístěné delta balíčky pro upgrade z verze Mandrivalinux 10.2 na verzi 2006.

Upgrade pomocí delta rpm balíčků si lze zjednodušeně představit jako upgrade systému pomoci patchů. Znamená to, že se stahuje mnohem menší množství dat a potřebné aktualizované rpm balíčky se vytvoří až u uživatele pomocí "delta" rpm a již nainstalovaných souborů.

Osobně však nemám tento relativně mladý způsob aktualizace systému pomocí delta balíčků vyzkoušený. Určitě však nic nezkazíte pokud použijete osvědčené způsoby instalace/aktualizace pomocí instalačních CD/DVD či kompletního adresářového stromu zpřístupněného přes HTTP, FTP, NFS aj.

Související odkazy

Osobní nástroje